Γιάννης Γιάτσιος Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Γρεβενών

Συγχαρητήριο μήνυμα για τις μεγάλες επιτυχίες των Γρεβενιωτών αθλητών

Δελτία Τύπου Ενημέρωση Πολιτών

Συγχαρητήριο μήνυμα για τις μεγάλες επιτυχίες των Γρεβενιωτών αθλητών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Η χθεσινή ημέρα, Κυριακή, 9/8/2020, ήταν μία λαμπρή ημέρα για τον στίβο, για τα Γρεβενά και για τους πρωταθλητές τους.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου που πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας:

• η Ελένη Κουτσαλιάρη κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος και στην κατηγορία της, Κ23,
  • η Ιωάννα Πέτρου κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 3.000 μέτρα μετ΄ εμποδίων και χρυσό στην κατηγορία της, Κ23,
  • η Ιωάννα Ζάκα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος,
  • ο Θεόδωρος Μηνασίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ακόντιο και
  • ο Χρήστος Κοτίτσας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο 800 μέτρα.

Οι χαμογελαστοί και πείσμονες αθλητές των Γρεβενών, αντιμαχόμενοι σε κάθε αντιξοότητα, έφεραν μετάλλια και νίκες στη συλλογή τους αλλά και στα Γρεβενά. Ο αγώνας τους ήταν προσωπικός, δύσκολος και μοναχικός, όπως καλά γνωρίζουν οι Πρωταθλητές, και η αξία είναι αποκλειστικά δική τους.

Ο αγώνας της Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών και της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας είναι και θα είναι η υποστήριξη των αθλητικών υποδομών προκειμένου να έχουν ένα υποστηρικτικό των προσπαθειών τους περιβάλλον.